Blog

Yatak Odası Düzeni Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Yatak odaları günün yorgunluğunu attığınız odalardır. Bu yüzden yatak odası düzeni ayarlarken en konforlu şekilde ayarlamalısınız. Bu yüzden bu süreçte dikkat etmeniz gereken pek çok şey var. Bu yazımızda estetik ve aynı zamanda konforlu bir yatak odası düzeni oluşturmak için dikkat etmeniz gereken durumlardan bahsedeceğiz.

yatak odası düzeni

Yatak Odasında Tercih Edebileceğiniz Dekorasyonlar

Yatak odalarınızda birçok dekoratif tarz tercih edebilirsiniz. Bunlar arasında özellikle modern ve geleneksel dekoratif tarzlara öncelik verebilirsiniz. Eğer daha sade ama şık bir tasarım istiyorsanız modern dekorasyonu tercih edebilirsiniz.

Amacınız daha ihtişamlı bir görünüm ise geleneksel tarza yönelebilirsiniz. Bunun dışında avangart ve spor tarzlarda modern veya geleneksel tarzlara alternatif olarak tercih edebileceğiniz tarzlardır. Bu tercih sürecinde öncelikle odanın büyüklüğüne ve yapısına dikkat etmeli ve bu şekilde dekoratif tercihlerde bulunmalısınız. Bu yüzden estetiklik her ne kadar önemli olsa da bazı durumlarda ikinci planda bırakmak durumunda kalabilirsiniz. Bunun yanında seçtiğiniz dekoratif tarz yatak odası düzeni üzerinde etkili olacaktır. Bu yüzden bunu da göz önünde bulundurarak tarz tercihinde bulunmalısınız.

yatak odası düzeni

Belirlenen Dekorasyon İle Uyumlu Bir Tema Belirlemek

Dekoratif tarzı belirledikten sonra ise duvar rengi, zemin tercihi, zemin rengi, perde rengi gibi diğer tercihler ile odanın temasını belirlemelisiniz. Odanın teması belirlenirken en önemli kısım renk paleti tercihinizdir. Bu yüzden tercih ettiğiniz dekoratif tarz renk paleti tercihinizde etkilidir. Geleneksel tarz da daha çok koyu ve siyah ağırlıklı bir renk paleti tercih edebilirsiniz.

Modern ve spor tarzda ise daha soft ve beyaz ağırlıklı bir renk paleti tercih edebilirsiniz. Bu süreçte önemli olan nasıl bir oda istediğinizdir. Eğer ihtişam ve asalete önem veriyorsanız geleneksel tarz ve koyu renk paletine yönelmelisiniz. Sadeliğe ve şıklığa önem veriyorsanız modern tarz ve türevlerine yönelebilirsiniz. Renk paleti olarak da soft renkler tercih edebilirsiniz.

yatak odası düzeni

Işıklandırma ve Doğru Avize Seçimi

Işıklandırma sürecini çoğunlukla yeterince önemsemezsiniz. Aslında kaliteli bir yatak odası düzeni için ışıklandırma ve avize tercihine de çok dikkat etmelisiniz.

  • Öncelikle dekoratif tarzınıza uygun bir avize tercih etmelisiniz. Bu süreçte modern tarz ve türevlerini tercih ettiyseniz daha sade avizelere yönelmelisiniz. Avangart ve geleneksel tarzda ise işlemeli veya parlak avizeler tercih edebilirsiniz.
  • Sonrasında ise doğru ışık rengini tercih etmelisiniz. Burada modern tarzda beyazın tonları olan bulutların arasında ya da monitör ışığı renklerini tercih edebilirsiniz. Geleneksel tarzda ise kibrit ateşi, mum alevi,  lamba ışığı gibi turuncu tonlarını tercih etmelisiniz. Bu sayede uyumlu ışık renkleri seçebilirsiniz.
Odaya Uygulanan Dekoratif Tarza Uygun Renkler Seçin

Bu süreç aslında tema belirleme sürecinin bir parçasıdır. Yine tercih edilen dekoratif tarza uygun renkleri tercih etmelisiniz.

  • Geleneksel ve avangart tarzda daha çok siyah, altın rengi, mor gibi renklerin farklı tonlarını uygulayabilirsiniz. Bazı durumlarda avangart tarzda daha soft renklere de yönelebilirsiniz.
  • Modern tarz ve türevlerinde ise beyaz ve gri tonları genellikle kullanılan tonlardır. Eğer spor tarz tercih ettiyseniz mavi, yeşil gibi farklı renk paletleri de kullanarak daha renkli bir tarz yakalayabilirsiniz.
  • Bu şekilde temasal bakımdan da uyumlu bir yatak odası düzeni oluşturabilirsiniz.
Mobilyaları Olabilecek En Estetik ve Fonksiyonel Şekilde Konumlandırın

En son aşamada ise alınan mobilyalar ve aksesuarları odaya uygun bir şekilde konumlandırmalısınız. Bu süreçte öncelikle odanın aldığı doğal ışığı engellemeyecek şekilde bir mobilya dizilimi yapmalısınız. Sonrasında ise odayı olabildiğince fonksiyonel kullanmalı ve mobilyaları olabilecek en az yeri kaplayacak şekilde konumlandırmalısınız. Dikkat etmeniz gereken bir diğer şeyde mobilyaların sonradan istendiğinde rahatlıkla yerlerinin değiştirilebilecek şekilde konumlandırmaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *