Blog

Açık Renk Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Açık renk yatak odası tasarımı yapmayı düşünüyor iseniz bohem tarzlardan ya da modern tarz ürünlerden yardım alabilirsiniz. İstediğiniz stil nasıl olursa olsun yatak odanızı istediğiniz gibi tasarlayabilmeniz için uygulamanız gereken adımları bu yazıda bulabilirsiniz. Hem kendiniz hem de eşiniz için konforlu ve hoş tasarıma sahip dekorasyon ürünleri ile yatak odanızı güzelleştirebilirsiniz. Yatak odanızda profesyonel bir dekorasyona sahip olabilmeniz için bazı kurallara dikkat etmelisiniz. Bu kurallar arasında perdelerin nasıl olması gerektiğinden duvar aksesuarlarının cinsine, baza türlerinden avize çeşitlerine kadar pek çok farklı ürün yer almaktadır.

Yatak Odası İçin Tema Belirlemek

Yatak Odası İçin Tema Belirlemek

Yatak odası dekorasyonu yapmayı düşünüyor iseniz ilk olarak temanızın nasıl olacağını belirlemelisiniz. Daha önce hiç adım atmadığınız herhangi bir yere girdiğinizde mekânın sizde oluşturduğu hissiyat, o mekânın temasıdır. Bu nedenle kendi hoşlandığınız detaylara ve kişisel beklentilerinize uygun olarak bir tema belirlemelisiniz. Eğer yatak odanızda abartıdan ziyade daha sakin bir aura ortaya çıkarmak istiyor iseniz böylesi bir durumda kendinizi rahat hissedeceğiniz bir temadan yardım alabilirsiniz. Yatak odasında bütünlüğün korunması açısından yataktan kırlente kadar her ürün seçtiğiniz temada olmalıdır.

Yatak Odanızın Tonlarını Belirlemek

Keyifle dinlenmek, belki TV izlemek ve belki de kitap okumak için yararlanacağınız yatak odaları kendinize özel olmalıdır. Bu nedenle yatak odalarınızda kullanacağınız tema sakin seçilir ise kafa dinlemek için iyi bir alan ortaya çıkarabilirsiniz. Doğal ahşap desenlerden yararlanarak imal edilen krem rengi, gri ya da beyazın tonları yatak odaları sizlere huzur verecektir. Evinizde sık kullandığınız yatak odalarınızda romantik bir hava ortaya çıkarmak istiyor iseniz yararlanacağınız renkler açık pembe tonları olabilmektedir. Bu tonlar sayesinde hem yatak odanızın aydınlık görünmesine imkân tanır hem de odanın romantik bir atmosfere bürünmesini sağlayabilirsiniz. Pembe renk yatak odası tasarımlarında metal detaylardan yararlanarak özgün bir tasarın ortaya çıkarabilirsiniz. Özel kumaşlar ile tasarlanmış pembe tonlarında perdeler, metal detaylar ile uyumlu avize ve vazoda güller ile mükemmel bir kombin yaratabilirsiniz.

Yalnızca Eşyalardan Birini Ön Planda Tutmak

Yalnızca açık renk yatak odası tasarımı için değil diğer odalar için de yalnızca bir eşyayı ön planda tutarak tasarımınıza özgün bir yaklaşım katabilirsiniz. Yatak odanızın dekorasyonu sırasında tek eşyayı yıldızlaştırma kuralını unutmamanız önemlidir. Çok gösterişli bir yatak ve ihtişamlı bir gardırop yatak odalarınızı çok yorucu bir ortama dönüştürebilmektedir. Bu durum sizin geceleri iyi dinlenememenize ve kendinize iyi zaman ayıramamanıza neden olacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için odanızda yer alan ter bir ürünü ön planda tutabilirsiniz. Eğer yatak odalarınızda kullanmak üzere satın almayı düşündüğünüz yatak çok gösterişli ise perdelerinizi, şifonyerinizi, halılarınızı daha sade tasarımlar arasından seçebilirsiniz.

Yatak Odası Eşyaları Arasında Uyum Yakalamak

Yatak Odası Eşyaları Arasında Uyum Yakalamak

Açık renk yatak odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken detaylardan biri eşyalar arasındaki uyumdur. Özellikle sağlıklı uyku konusunda hassas olan ya da uykuya kolay dalamayan kişilerin yatak odalarının dizaynında bir uyum sağlamaları son derece önemlidir. Uykularının düzene girmesi için eşyaların renk tonlarının uyum sağlaması gerekmektedir. Yatağınızda ya da başlığınızda krem rengi kullanılıyor ise krem renginin ya da beyazın farklı tonları ile yatak odanızı tamamlayabilirsiniz. Açık kahve tonlarında perdeleriniz ile yine kahve tonlarında yatak örtülerinizi kombin yaparak bir arada kullanabilirsiniz. Renk uyumlarını yakalayarak hayal ettiğiniz ortama kavuşmanız çok daha kısa bir zamanınızı alacaktır.

Yatak Odasını Doğru Bir Şekilde Kullanabilmek

Yatak odası dekoru söz konusu olduğunda yatak odası için seçtiğiniz odanın boyutu oldukça önemlidir. Odanızın alanı ne kadar küçük olursa olsun alanınızı doğru kullanarak yatak odanıza fonksiyonelliği artırabilirsiniz. Dar yatak odalarında büyük ölçekli mobilyalardan ziyade daha küçük ölçekli mobilyalar kullanarak alanlarınızda ferah bir görünüm ortaya çıkarabilirsiniz.

Yatak Odası Tasarımında Seçilen Renk Paleti

Yatak odasının dekorasyonu konusunda renk paletleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Son dönemde ünlü tasarımcılar yatak odası dekorasyonu için tek renk paletlerden yardım almaktadır. Sıcak ve soğuk tonların bir arada kullanılması da tasarımlarda farklı bir hava yaratmaktadır. Açık renk yatak odası için okyanus mavisi ve beyazı bir arada kullanmak sakinlik ve huzur için iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir