Blog

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yatak odası dekorasyonunda sadece dinlenmek için bir alan yaratmak değil, kişinin çeşitli keyfi aldığı aktiviteleri gerçekleştirebileceği köşeleri de hazırlamak önemsenmelidir. İlk olarak country, modern, endüstriyel ve klasik dekorasyon stillerinden hangisinin yatak odasında uygulanacağı belirlenmelidir. Bunun ardından uygun duvar boyası, duvar dekoru, yatak odası takımı seçimi yapılmalıdır. Aydınlatmalar ise tüm dekorasyona uyumlu bir biçimde farklı modeller arasından değerlendirme yapılarak seçilmelidir.

Modern Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Modern yatak odası dekorasyonunda özellikle kumaş döşeme yatak başları ve giyinme odası hissini yaratan aynalı, geniş raflı dolaplar tercih edilir. Modern stilde yatak odası takımlarında beyaz, açık renkli ahşap ve antrasit tonları ön planda yer alır. Bu dekorasyon tipinde öncelikli olarak zeminde gri veya masif ahşap rengine yakın parke döşeme ile duvarlarda beyaz veya bej renk fonu kullanılır.

Yatak başında kapitone detaylara yer veren bazalı yatak ve ya ahşap yatak ile birlikte, hoş minimal ahşap komidinler kullanılır. Modern dekorasyonda yatak odası takımı seçilirken kapitone detaylı yatak başlığı, 4 ve üzeri kapılı ayanalı beyaz dolap ve aynalı makyaj masalarını içeren bir model tercih edilebilir. Bu takım şık beyaz perdeler, ışıltılı kristal avizeler ve gri orta boyutlu halılar ile kombinlenerek, modern stil yaratılır.

Endüstriyel Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel yatak odası dekorasyonunda beyaz mobilya ağırlığı yerine ahşabın ve siyah metal detayların gücünün birleştiği mobilyalar tercih edilmelidir. Bu dekorasyonun yaratılması için aynayı tek sürgülü kapı bölümde taşıyan, ahşap ve 3 kapılı bir dolap ve deri veya ahşap yatak başlığı içeren bir yatak odası takımı kullanılabilir. Makyaj masası ise yine ahşaptan ve kapalı model tasarımlardan seçilir.

Endüstriyel stili bir adım öne almak için bu mobilyalar, duvarların belirli bölümlerine uygulanan taş döşemler ve antika duvar aksesuarları ile desteklenir. Aydınlatmada özellikle rustik ve sadece büyük bir ampul olarak kullanılan, hasır sarkıtlı aydınlatmalar ön plana alınır. Bu kapsamda hasır detaylar ahşap mobilyalar ile eşleştirilerek mükemmel uyum yakalanır. Pencere önünde ise bir kitap okuma alanı yaratmak amacı ile puflar veya rustik tekli berjerler kullanılır.

Country Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Country yatak odası dekorasyonunda beyaz renk teması ve tabi ki de çiçek baskılı nevresim takımları ön plandadır. Bu dekorasyonda kasabanın rahatlığını ve doğal temanın renklerini dekorasyona geçirmek gerekir. Bu yüzen aynalı dolapların, tek kapıda cam pencere detayını içeren modelleri ve  kumaş yatak başlıklı bazalar ilk tercihler olarak listeye eklenirler.

Yatak odası takımında yer komidinler ise yine beyaz ve iki raflı olarak tercih edilebilirken, komidin yüzeyinde taş görünüm veya mermer efekti kullanılabilir. Bu dekorasyon tipi için aydınlamada klasik kumaş abajurlar kullanılarak, country stil bir adım öne taşınır. Temel aydınlatma olarak ise sade ve modern avizelerin seçimi , abajur kullanımı ön plana almak için yapılmalıdır.

Spor Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Spor stili ve rahatlığı, zarif bir görünüm ile öne alan yatak odaları için renkli seçimleri uygulamak her zaman avantaj kazandırır. Bu kapsamda duvar fonunda açık renk kullanılırken belirli kolon geçiş bölümlerinde odaya sıcak bir his katmak için yavruağzı, sarı, bordo veya bej renk uygulamaları yapılabilir.

Yatak odası takımı ise ahşap ve cam detaylı dolap, ahşap siyah metal ayaklı yatak ve antrasit nobuk yatak başlığı içeren takım modelleri arasından seçilir. Komidinler ise tek çekmeceli ve metal kuplu modellerden seçilerek, spor şık hava bir adım öne alınır. Aydınlatmada sade ve rustik ampul görünümünü yansıtan metal iskeletli avizeler, spor şık dekorasyon için oldukça uyumlu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir