Blog

Küçük Yemek Odası Dekorasyonu Hakkında 5 Detay 

Küçük bir odaya bile uygun mobilyalar ve uygun bir dizilim ile küçük yemek odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Dekorasyon sürecinde aşama aşama hareket ederek, doğru ışıklandırma, doğru mobilya dizilimi ile küçük bir odayı bile kaliteli ve fonksiyonel bir yemek odası haline getirebilirsiniz. Bu yazıda küçük yemek odası dekorasyonu sürecinde dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz ve sizlere öneriler vereceğiz.

küçük yemek odası dekorasyonu

Küçük Yemek Odası Dekorasyonu 

Türk aile kültüründe yemek odaları çoğunlukla başka odanın içeriğinde kullanılan odalar olarak kendine yer edinmiştir. Fakat son dönemlerde yemek odalarını ayrı odalar olarak da görmeye başladık. Bu süreçte en büyük sıkıntı ise bir odayı tamamen yemek odasına çevirme süreci oluyor. Bir diğer sorun ise yemek odası yapılacak odanın yeterince büyük olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu süreçte daha alçak ve daha minimal ama fonksiyonel mobilyalar ile odayı doğru dekore ederek ufak bir oda bile çok kaliteli bir yemek odası olabilir. Bu yüzden küçük yemek odası dekorasyonu kesinlikle doğru tercihler ile yapabilirsiniz.

https://bigeakbaba.com/urun-kategori/yemek-odasi-takimlari/

Yuvarlak Masa Mı Yoksa Dikdörtgen Masa Mı Tercih Edilmeli?

Bu süreçte yemek odalarının en önemli parçası olan masayı çok dikkatli tercih etmelisiniz. Özellikle seçtiğiniz masanın şeklini odanın durumuna göre belirlemelisiniz. Eğer küçük yemek odası dekorasyonu yapıyorsanız kesinlikle yuvarlak masa tercihinde bulunmamalısınız.

Oval veya dikdörtgen şekilli masa tercihleriniz çok daha uygun olacaktır. Çünkü oval ve dikdörtgen masaları gerektiğinde köşelere oturtulabilir ve kapladığı yer azaltabilirsiniz. Bu avantaj yuvarlak masalarda bulunmadığı için küçük yemek odası dekorasyonu sürecinde yuvarlak masalardan uzak durmalısınız. Bunun haricinde seçtiğiniz masanın aşırı yüksek olmaması ve yapıldığı malzemede diğer dikkat edilmesi gereken durumlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Bunlara dikkat ederek küçük bir yemek odasına uyumlu olacak masayı çok daha rahat şekilde seçebilirsiniz.

Küçük Odayı Ferah ve Geniş Göstermenin Yolları

Bu süreçte küçük bir odayı nasıl daha geniş ve ferah gösterebileceğinizi bilmelisiniz. Bunun yollarını şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Öncelikle koyu renkli mobilyalar değil daha soft ve açık renkler tercih etmelisiniz. Bu durumu odanın duvar rengi, perde rengi, mobilya renkleri yani her yerine uygulamalısınız. Bu sayede koyu renklerin basıklığını değil açık ve soft renklerin ferahlatıcı avantajını kullanabilirsiniz.
  • Bu süreçte en önemli ikinci şey ise odanın konumunun doğal ışığı yani güneş ışığını alan bir yerde bulunmasıdır. Mobilyaları ve diğer her şeyi doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanabilecek şekilde dekora etmelisiniz. Çünkü doğal ışıkta odanın daha ferah olmasını ve geniş hissettirmesini sağlayacaktır.
İşlevsel ve Fonksiyonel Mobilyalar Tercih Edin 

Küçük bir odada yapılan dekorasyonda mobilyaların estetik görünümü yanı sıra fonksiyonel özelliklerine de dikkat etmelisiniz.

Yeriniz kısıtlı olduğundan dolayı aldığınız her mobilyanın farklı özellikler taşıması sizin için avantaj olacaktır. Mesela aldığınız masanın açılıp kapanabilir. Yani istediğiniz zaman büyüyebilip küçülebilecek olması bile önemlidir. Bu tarz örnekleri kesinlikle çoğaltabiliriz. Özetle küçük yemek odası dekorasyonu sürecinde aldığınız mobilyaların fonksiyonelliklerine de dikkat ederek satın alım yapmalısınız.

Avize ve Işıklandırma ile Odayı Ferahlatın 

Odayı daha ferah ve geniş göstermek için ışıklandırmaya da dikkat etmelisiniz. Bu yüzden ışık rengini ve avizeyi dikkatli seçmelisiniz. Avize tercihinde tercih ettiğiniz dekoratif tarz ile uyumuna dikkat etmelisiniz. Duruma göre daha sade veya daha ihtişamlı avizeler tercih edebilirsiniz. Işık renklerinde ise daha çok beyaz ve beyaz tonlarını tercih edebilirsiniz. Beyaz ışık hem mobilyaları ön plana çıkarır hem de odanın daha ferah gözükmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir