Blog

Salon Dekorasyonu İçin Renk Uyumu Nasıl Oluşturulur?

Salon Dekorasyonu İçin Renk Uyumu Nasıl Oluşturulur?

Renk bir dekorasyonun siz farkında olmasanız bile yapı taşlarından birisidir. Salon dekorasyonu için seçeceğiniz renkler uyumu ve zıtlıkları ile evinizin karakterini yansıtır. Evet, yanlış duymadınız. Her evin bir karakteri ve bir mizacı vardır. Elbette bu karakteri ortaya çıkarak birebir sizin seçimlerinizdir.

Renkler kendileriyle oynanmasını; çeşitli kombinler yapılmasını severler. Bu sayede siz bile ortaya çıkan sonuç karşısında küçük dilinizi yutabilirsiniz. Ama hayır ben sade ve sadece uyumlu renkleri seviyorum da diyebilirsiniz. O zaman ise elit ve modern bir doku yakalamak için modern mobilyalardan destek alabilirsiniz. Gelin birlikte salon dekorasyonu için renklerin önemine ve inceliklerine bakalım.

Koyu Renklerin Ağır Bastığı Dekorasyonda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Koyu renkler, açık renkler gibi kullanımı zor olan tonlardır. Çünkü bulundukları ortamda ağırlık oluşturan bir etkiye sahiplerdir. Şimdi hem estetik hem de ferah bir salon elde edeyim ama koyu renklerin ağırlığı odamı kararmasın mı diyorsunuz? O zaman sesimize kulak verin.

Koyu renkli olan duvarlarınız mı olacak yoksa mobilyalarınız mı? Eğer ikisi de koyu tonlarda olsun istiyorsanız, bu ortamda asil ama yoğun bir hava oluşturur. Bu yoğunluğu açmak ve alanı ferahlatmak için gümüş dekoratiflerden yararlanabilirsiniz. Ton olarak birbirine zıt olan lacivert-siyah ya da antrasit ile gümüş tonları aslında son derece uyumlu bir görünüm sergilerler. Salon dekorasyonunda çarpıcı ve estetik bir şıklık oluştururlar. Aynı etki için dekoratif aynalardan da muhakkak yaralanın.

Ortama Aydınlık Veren Renkler

Ortama aydınlık veren renkler hangileridir? Aslında bu salonunuzun ebatına, biçimine ve şekline göre değişim gösterebilir. Ancak genel olarak bahsedecek olursak, açık tonlara sahip mavi, şaşırtıcı bir şekilde açık gri ve tonları size ortamda ferahlık yaratan bir etki sağlamanızda yardımcı olurlar. Bunların dışında kavuniçi, açık tonlarda ve boğucu olmayan lila gibi renkleri salon dekorasyonu için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hangi Renkleri Bir Arada Kullanabilirsiniz?

İşte en önemli nokta! Renk uyumları… Aslında renk uyumları kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Neden mi? Çünkü bazı kişiler karmaşık ve canlı renklerin bir arada bulunmasından büyük bir keyif alırlar. Ancak bazı insanlar daha sade ve bazen hatta tek bir rengin baskın olmasını tercih etmektedirler. Bu yüzden salon dekorasyonu için hangi renklerin uyumlu olduğunu bilmek istiyorsanız kendi içinize bakmalısınız. Örneğin:

  • Sıcak ve hareketli renklerin uyumunu seviyorsanız; turuncu, sarı ve hardal renklerini bir arada kullanabilirsiniz. Yanı sıra baskın olmayan küçük borda detaylar için yastıklardan yardım alabilirsiniz.
  • Soğuk ve asil renkleri tercih edecekseniz eğer atmosferi pekiştirmek için gümüş dekoratiflerden yararlanabilirsiniz.
  • Siyah ve beyaz renk ya da siyah ve gri tonları bir arada size etkili bir dekorasyon fırsatı sunar.
Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Renkler

Bazı renkleri bir arada kullanmak ya da tek başına öne çıkartmak hem cesaret hem de dikkat ister. Bu yüzden salon dekorasyonu konusunda renk seçimi önemlidir. Bu renklerden ilki tahmin edebileceğiniz gibi siyahtır. Siyah ile şahane, asil bir görünüm elde edebilirsiniz. Ama yanlış renklerle ya da ilgisiz dekoratiflerle alanda kontrolsüz ve şık durmayan bir etkide yaratabilirsiniz. Bu yüzden renk seçiminde en duvarlarınızda ne de mobilyalarınızda aceleci davranmamanızı tavsiye ederiz.

Salon Dekorasyonu Hangi Renklerle Çarpıcı Hale Getirilir?

Çarpıcı ve etkileyici görünüm çoğumuzun evinde istediği bir tarzdır. Pek az kişi sade bir ve duru bir dekorasyon ister elbette modern çizgiler çerçevesinde. Salon dekorasyonu için çarpıcı renkler salonunuzun duruşu ile ilgilidir. İlk etapta çoğu kişi için koyu ve albenisi olan ya da soğuk ve etki bırakana renklerin etkileyici bir görünüm yansıttığını düşünür ama açık tonlarla da aradığınız şık etkiyi kolayca yaratabilirsiniz. Yeter ki seçimlerinizi yaparken kendi zevklerinizi gün yüzüne çıkartmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir